niedziela, 5 maja 2013

OBOWIĄZEK ZAWARCIA UMOWY O PRZYŁĄCZENIE DO SIECI


Ustawa Prawo energetyczne nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii, obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie, na zasadzie równoprawnego traktowania. Obowiązek ten staje się aktualny, jeśli:
  1. istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania paliw gazowych lub energii,
  2. żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru.
Jeśli zatem wymienione powyżej warunki zostaną spełnione, przedsiębiorstwo energetyczne nie może odmówić zawarcia umowy.
Należy jednak pamiętać o wyjątku z określonym w art. 7 ust. 3, na podstawie którego nawet w przypadku istnienia technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia oraz spełnienia warunków przyłączenia przez odbiorcę, przedsiębiorstwo energetyczne nie ma obowiązku zawarcia umowy o przełączenie. Dotyczy to sytuacji, gdy ubiegający się o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci nie ma tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, obiektu lub lokalu, do których paliwa gazowe lub energia mają być dostarczane. W opisanej sytuacji po stronie przedsiębiorstwa energetycznego nie powstaje prawny obowiązek zawarcia umowy. Nie oznacza to jednocześnie zakazu jej zawarcia, jednakże decyzja w tym przedmiocie należy do przedsiębiorstwa.
Jeżeli przedsiębiorstwo energetyczne odmówi zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jest obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o odmowie jej zawarcia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy.
W kolejnych postach postaram sie przedstawić analizę poszczególnych przesłanek warunkujących powstanie obowiązku zawarcia umowy o przyłączenie do sieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz