poniedziałek, 22 kwietnia 2013

INSTALACJA PRZEDPŁATOWEGO UKŁADU POMIAROWO - ROZLCZENIOWEGO. PODSTAWA PRAWNA I SKUTKI BRAKU ZGODY ODBIORCY

 

W poprzednich postach poruszałem kwestię uprawnień przedsiębiorstwa energetycznego do wstrzymania dostarczania paliwa gazowego, energii elektrycznej lub ciepła na podstawie art. art. 6 ust. 3 i 3a ustawy Prawo Energetyczne.
Chciałbym zwrócić uwagę na regulację, która pośrednio daje przedsiębiorstwom energetycznym prawo do wstrzymania dostaw w przypadkach innych niż wymienione w przepisach wskazanych powyżej. Mam na myśli art. 6a ustawy Prawo Energetyczne dotyczący instalacji u odbiorcy przedpłatowego układu pomiarowo - rozliczeniowego.
Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo energetyczne może zainstalować przedpłatowy układ pomiarowo-rozliczeniowy służący do rozliczeń za dostarczane paliwa gazowe, energię elektryczną lub ciepło, jeżeli odbiorca:
1) co najmniej dwukrotnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy zwlekał z zapłatą za pobrane paliwo gazowe, energię elektryczną lub ciepło albo świadczone usługi przez okres co najmniej jednego miesiąca;
2)  nie ma tytułu prawnego do nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego są dostarczane paliwa gazowe, energia elektryczna lub ciepło;
3) użytkuje nieruchomość, obiekt lub lokal w sposób uniemożliwiający cykliczne sprawdzanie stanu układu pomiarowo-rozliczeniowego.
Na podstawie art. 6a § 3 w razie braku zgody odbiorcy na zainstalowanie przedpłatowego układu pomiarowo-rozliczeniowego, przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostarczanie energii elektrycznej lub rozwiązać umowę sprzedaży energii.

O ile instalacja przedpłatowych układów pomiarowo rozliczeniowych może przynosić pozytywne rezultaty zarówno dla niektórych odbiorców jak również dla przedsiębiorstwa energetycznego, o tyle regulację powyższą, moim zdaniem, należy ocenić negatywnie.
Przepis ten, w mojej opinii, powiększa katalog przyczyn uzasadniających wstrzymanie dostarczania energii określonych w art.6 ust. 3 i 3a. Przepisy regulujące owo zagadnienie winny być precyzyjne i jasne, gdyż dotyczą bezpośrednio praw odbiorców. Niestety komentowane przepisy budzą szereg wątpliwości. Wymieniona w art. 6a § 1 pkt 1 przesłanka dwukrotnej zwłoki odbiorcy z zapłatą w ciągu kolejnych 12 miesięcy, jest nieprecyzyjna. Ustawa mówi o kolejnych 12 miesiącach. Nasuwa się pytanie jaki okres powinien być branych pod uwagę. Czy chodzi o okres ostatnich 12 miesięcy czy może dowolny 12 – miesięczny wycinek czasu z historii. Czy zatem stwierdzenie, że jakiś odbiorca kilka lat temu w okresie kolejnych 12 miesięcy dwukrotnie był w zwłoce, również powinno być podstawą do instalacji przedpłatowego układu pomiarowego? Poza tym zwłoka dotycząca nawet niewielkiej kwoty może stanowić podstawę do instalacji przedpłatowego układu pomiarowego, niezależnie od tego czy zadłużenie z tego tytułu zostało przez odbiorcę spłacone.
Przepisy nie określają, w jakiej formie i w jakim czasie zgoda na zainstalowanie przedpłatowego układu pomiarowo-rozliczeniowego powinna być przez odbiorcę wyrażona. Nie nałożono na przedsiębiorstwo energetyczne obowiązku uprzedniego zawiadomienia odbiorcy o zamiarze instalacji takiego układu, wyznaczenia mu terminu do wyrażenia zgody jak również pouczenia odbiorcy o skutkach braku zgody.
Podsumowując uważam, iż analizowana regulacja nie zabezpiecza dostatecznie praw odbiorców energii i może być źródłem sporów w zakresie zasadności i zgodności z prawem wstrzymania dostaw energii elektrycznej lub rozwiązania umowy sprzedaży energii przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz