poniedziałek, 2 września 2013

NIELEGALNE POBIERANIE ENERGII CZ. 1

Pojęcie "nielegalne pobieranie paliw lub energii" zostało zdefiniowane w ustawie Prawo energetyczne w art. 3 pkt 18, zgodnie z którym nielegalne pobieranie paliw lub energii to pobieranie paliw lub energii bez zawarcia umowy, z całkowitym albo częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub poprzez ingerencję w ten układ mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez układ pomiarowo-rozliczeniowy. 
Chciałbym skupić się na ostatniej z wymienionych przesłanek nielegalnego poboru tj. ingerencji w układ pomiarowo rozliczeniowy mający wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez ten układ.
Jak mówi sama definicja ustawowa, z nielegalnym poborem energii będziemy mieli do czynienia w przypadku stwierdzenia, iż ingerencja w układ pomiarowo rozliczeniowy miała wpły na zafałszowanie pomiarów. W związku z powyższym, w mojej opinii, stwierdzenie istnienia śladów ingerencji nie jest wystarczające do pobierania od odbiorcy opłat z tytułu nielegalnego poboru energii. Przyjęcie za podstawę naliczenia opłat samego faktu np. uszkodzenie plomby jest bezpodstawne, o ile nie zostanie wykazane, że ta ingerencja miała wpły na zafałszowanie pomiarów. Podobnie będzie w sytacji, kiedy układ co prawda nosi ślady ingerencji, ale energia nie była faktycznie pobierana. W uchwale z dnia 10 grudnia 2009 roku (sygn. akt III CZP 107/09) Sąd Najwyższy stwierdził, iż Przedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć odbiorcę energii elektrycznej opłatami określonymi w art. 57 ust. 1 ustawy Prawo energetyczne  tylko wtedy, gdy taka energia została rzeczywiście pobrana. W uzasadnieniu wskazano m.in., że z przepisów ustawy Prawo energetyczne wynika jednoznacznie, że obowiązek wniesienia opłaty powstaje w wypadku nielegalnego "pobierania" energii, a więc faktycznego, a nie tylko potencjalnego, jej odbierania i korzystania z niej. Wskazano, iż przedsiębiorstwo energetyczne nie jest zwolnione z obowiązku udowodnienia szkody i jej wysokości.
Podsumowując, stwierdzenie ingerancji w układ pomiarowo rozliczeniowy, bez wykazania wpływu owej ingerencji na zafałszowanie pomiarów pobranej energii, nie powinno stanowić podstawy do obciążenia odbiorcy opłatą z tytułu nielegalnego poboru. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz